# PRD-5DY0-48
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PRD-5DY0-48
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/prd-5dy0-48
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/prd-5dy0-48#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 41.7 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 48VDC
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Material:** Silver (Ag)
- **Contact Rating (Current):** 25 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 36 VDC
- **Must Release Voltage:** 4.8 VDC
- **Operate Time:** 40 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 80°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 277VAC - Nom