# PRD-3DJ0-110
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PRD-3DJ0-110
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/prd-3dj0-110
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/prd-3dj0-110#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 18.2 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 110VDC
- **Contact Form:** SPST-NO (DM) (1 Form X)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 20 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 82.5 VDC
- **Must Release Voltage:** 11 VDC
- **Operate Time:** 40 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 80°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 125VDC - Nom