# PRD-11AJ0-120
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PRD-11AJ0-120
- **Manufacturer:** TE Connectivity
- **Category:** Relays
- **Subcategory:** Power Relays, Over 2 Amps
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/prd-11aj0-120
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/prd-11aj0-120#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/86/50/12865010-PB503-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Coil Current:** 85 mA
- **Coil Insulation:** Class B
- **Coil Type:** Non Latching
- **Coil Voltage:** 120VAC
- **Contact Form:** DPDT (2 Form C)
- **Contact Material:** Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
- **Contact Rating (Current):** 20 A
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Must Operate Voltage:** 102 VAC
- **Must Release Voltage:** 12 VAC
- **Operate Time:** 40 ms
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 45°C
- **Relay Type:** General Purpose
- **Release Time:** 20 ms
- **Switching Voltage:** 125VDC - Nom