# PR9TI833TER-C-HM(R)
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PR9TI833TER-C-HM(R)
- **Manufacturer:** GlobTek, Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pr9ti833ter-c-hm-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pr9ti833ter-c-hm-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus, cETLus, EAC, PSE, NEMKO, Ukraine, UKCA, UL, VCCI, WEEE
- **Current:** 833mA
- **Efficiency:** Level V
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 50°C
- **Power (Watts):** 20 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 2.01" L x 1.89" W x 1.38" H (51.0mm x 48.0mm x 35.0mm)
- **Standard Number:** 60335-1
- **Voltage:** 24V