# PR9KR2160T00-IMR6B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PR9KR2160T00-IMR6B
- **Manufacturer:** GlobTek, Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pr9kr2160t00-imr6b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pr9kr2160t00-imr6b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cETLus, EAC, LPS, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, VCCI
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 2.16A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 1
- **Features:** Ruggedized, IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Form:** Desktop (Class II)
- **Input Connector:** IEC 320-C8
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW (Max)
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug Kit, (1.3mm x 3.5mm, 2.1mm x 5.5mm, 2.5mm x 5.5mm)
- **Power (Watts):** 65 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 4.91" L x 2.25" W x 1.54" H (124.8mm x 57.1mm x 39.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 60950-1; 62368-1
- **Voltage:** 30V