# PR91Z3250T00-IMR6B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PR91Z3250T00-IMR6B
- **Manufacturer:** GlobTek, Inc.
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pr91z3250t00-imr6b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pr91z3250t00-imr6b#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/71/37/12713791-1939-1931-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cETLus, EAC, LPS, PSE, RCM, S-Mark, UKRSepro, VCCI
- **Cord Length:** 59" (1.50m)
- **Current:** 3.25A
- **Efficiency:** Level VI, CoC Tier 2
- **Features:** Ruggedized, IP68 - Dust Tight, Waterproof
- **Form:** Desktop (Class II)
- **Input Connector:** Wire Leads
- **Input Type:** Cord
- **No Load Power Consumption:** 150mW (Max)
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 40°C
- **Output Connector:** Barrel Plug Kit, (1.3mm x 3.5mm, 2.1mm x 5.5mm, 2.5mm x 5.5mm)
- **Polarization:** Either
- **Power (Watts):** 65 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 4.52" L x 2.25" W x 1.54" H (114.8mm x 57.1mm x 39.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1-11; 60601-1-2; 60950-1; 62368-1
- **Voltage:** 20V