# PR2-130-JTW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PR2-130-JTW
- **Manufacturer:** RCD Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pr2-130-jtw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pr2-130-jtw#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** High Voltage, Pulse Withstanding
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance:** 13 Ω
- **Size:** 0.312" Dia x 0.874" L (7.92mm x 22.20mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%