# PR1-1R3-JBW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PR1-1R3-JBW
- **Manufacturer:** RCD Components
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pr1-1r3-jbw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pr1-1r3-jbw#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** High Voltage, Pulse Withstanding
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 1.3 Ω
- **Size:** 0.225" Dia x 0.598" L (5.72mm x 15.20mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%