# PR02000201500JA100
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PR02000201500JA100
- **Manufacturer:** VISHAY/BC
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pr02000201500ja100
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pr02000201500ja100#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/PP/C3/9W/PPC39W-1CT-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/PP/C1/50/PPC150W-1CT-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Fusible, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Resistance:** 150 Ω
- **Size:** 0.154" Dia x 0.394" L (3.90mm x 10.00mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Temperature Coefficient:** ±250ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%