# PQME1-S24-S5-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PQME1-S24-S5-S
- **Manufacturer:** CUI Inc.
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pqme1-s24-s5-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pqme1-s24-s5-s#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/10/54/12105451-102-6326-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 200mA
- **Efficiency:** 73%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 1 W
- **Size:** 0.77" L x 0.24" W x 0.40" H (19.7mm x 6.0mm x 10.2mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Isolated Module
- **Voltage:** 22.8V