# PQ50/50-3C96
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PQ50/50-3C96
- **Manufacturer:** Ferroxcube
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pq50-50-3c96
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pq50-50-3c96#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** PQ
- **Effective Area (Ae) mm²:** 328
- **Effective Length (le) mm:** 113
- **Effective Magnetic Volume (Ve) mm³:** 37100
- **Effective Permeability (µe):** 1730
- **Finish:** Uncoated
- **Gap:** Ungapped
- **Height:** 1.969" (50.00mm)
- **Length:** 2.008" (51.00mm)
- **Material:** 3C96
- **Minimum Core Cross Section (Amin) mm²:** 314
- **Supplier Device Package:** PQ 50 x 50
- **Tolerance:** ±25%
- **Width:** 1.260" (32.00mm)