# PQ50/35-3C95
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PQ50/35-3C95
- **Manufacturer:** Ferroxcube
- **Category:** Magnetics - Transformer, Inductor Components
- **Subcategory:** Ferrite Cores
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pq50-35-3c95
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pq50-35-3c95#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/11/08/83/11088324-1779-1194-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Core Type:** PQ
- **Finish:** Uncoated
- **Height:** 1.378" (35.00mm)
- **Length:** 2.008" (51.00mm)
- **Material:** 3C95
- **Supplier Device Package:** PQ 50 x 35
- **Width:** 1.260" (32.00mm)