# PQ3213-0R9-70-G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PQ3213-0R9-70-G
- **Manufacturer:** Standex-Meder Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pq3213-0r9-70-g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pq3213-0r9-70-g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/93/10/28/9310282-374-1370-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 110A
- **Current Rating (Amps):** 70 A
- **DC Resistance (DCR):** 1mOhm
- **Height:** 0.520" (13.20mm)
- **Inductance:** 900 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 1.043" L x 0.748" W (26.50mm x 19.00mm)