# PQ2007-2R2-25-G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PQ2007-2R2-25-G
- **Manufacturer:** Standex-Meder Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pq2007-2r2-25-g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pq2007-2r2-25-g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/93/10/28/9310281-374-1367-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 32A
- **Current Rating (Amps):** 25 A
- **DC Resistance (DCR):** 3.5mOhm
- **Height:** 0.286" (7.26mm)
- **Inductance:** 2.2 ÂµH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 125°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.837" L x 0.551" W (21.25mm x 14.00mm)