# PPWAMD300-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PPWAMD300-12
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ppwamd300-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ppwamd300-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cULus, cURus, FCC, TUV
- **Cord Length:** 31.5" (0.8m)
- **Current:** 25A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 500mW
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Rectangular, 10 Position
- **Power (Watts):** 300 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 8.74" L x 4.40" W x 1.77" H (222.0mm x 111.8mm x 45.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Voltage:** 12V