# PPWAM280-14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PPWAM280-14
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ppwam280-14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ppwam280-14#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus, GS, TUV
- **Current:** 11.66 A
- **Efficiency:** 91%
- **Features:** DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 210W (280W Forced Air)
- **Size:** 5.00" L x 3.00" W x 1.18" H (127.0mm x 76.2mm x 30.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 60950-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 4 kV