# PPWAM150-12A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PPWAM150-12A
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ppwam150-12a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ppwam150-12a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus, FCC, TUV
- **Current:** 12.5 A
- **Efficiency:** 92%
- **Features:** DC Input Capable, PFC, Standby Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 100W (150W Forced Air)
- **Size:** 3.00" L x 2.00" W x 1.18" H (76.2mm x 50.8mm x 30.0mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 5.656 kV