# PPTR0300GP2VB-C
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PPTR0300GP2VB-C
- **Manufacturer:** Honeywell Aerospace
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Pressure Sensors, Transducers - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pptr0300gp2vb-c
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pptr0300gp2vb-c#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Accuracy:** ±0.24%
- **Applications:** Industrial Automation
- **Maximum Pressure:** 900PSI (6205.28kPa)
- **Operating Pressure:** 300PSI (2068.43kPa)
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Output:** 0 V ~ 5 V
- **Output Type:** Analog, RS-232
- **Port Size:** Female - 1/4" (6.35mm) NPT
- **Port Style:** Threaded
- **Pressure Type:** Vented Gauge
- **Termination Style:** Connector
- **Voltage:** 6V ~ 30V