# PPM-2-47517-SG-WT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PPM-2-47517-SG-WT
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Barrel Connectors
- **Subcategory:** Power Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ppm-2-47517-sg-wt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ppm-2-47517-sg-wt#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/28/53/28/2853284-102-4729-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actual Diameter:** 0.067" (1.70mm ID), 0.187" (4.75mm OD)
- **Connector Type:** Plug
- **Current Rating (Amps):** 6 A
- **Gender:** Female
- **Industry Recognized Mating Diameter:** 1.75mm ID (0.068"), 4.75mm OD (0.187")
- **Insulation Color:** White
- **Internal Switch(s):** Does Not Contain Switch
- **Mating Length:** 0.520" (13.20mm)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 2 Conductors, 2 Contacts
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination:** Solder Eyelet
- **Voltage:** 20VDC