# PPM-2-35135-S1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PPM-2-35135-S1
- **Subcategory:** Power Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ppm-2-35135-s1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ppm-2-35135-s1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/28/53/10/2853106-102-4709-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Actual Diameter:** 0.053" (1.35mm ID), 0.138" (3.50mm OD)
- **Connector Type:** Plug
- **Current Rating (Amps):** 5 A
- **Gender:** Female
- **Industry Recognized Mating Diameter:** 1.35mm ID (0.053"), 3.50mm OD (0.138")
- **Insulation Color:** Black
- **Internal Switch(s):** Does Not Contain Switch
- **Mating Length:** 0.535" (13.60mm)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 2 Conductors, 2 Contacts
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination:** Solder Eyelet
- **Voltage:** 24VDC