# PPM-2-35135-BG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PPM-2-35135-BG
- **Subcategory:** Power Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ppm-2-35135-bg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ppm-2-35135-bg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actual Diameter:** 0.055" (1.40mm ID), 0.138" (3.50mm OD)
- **Connector Type:** Plug
- **Current Rating (Amps):** 3 A
- **Gender:** Female
- **Industry Recognized Mating Diameter:** 1.35mm ID (0.053"), 3.50mm OD (0.138")
- **Insulation Color:** Silver
- **Internal Switch(s):** Does Not Contain Switch
- **Mating Length:** 0.630" (16.00mm)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 2 Conductors, 2 Contacts
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination:** Solder
- **Voltage:** 24VDC