# PP-2565-OM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PP-2565-OM
- **Manufacturer:** CUI Devices
- **Category:** Barrel Connectors
- **Subcategory:** Power Connectors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pp-2565-om
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pp-2565-om#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Actual Diameter:** 0.118" (3.00mm ID), 0.256" (6.50mm OD)
- **Connector Type:** Plug
- **Current Rating (Amps):** 8 A
- **Gender:** Female
- **Industry Recognized Mating Diameter:** 3.00mm ID (0.118"), 6.50mm OD (0.256")
- **Insulation Color:** Black
- **Internal Switch(s):** Does Not Contain Switch
- **Material Flammability Rating:** UL94 V-0
- **Mating Length:** 0.728" (18.50mm)
- **Mounting Type:** Free Hanging (In-Line)
- **Number of Positions:** 2 Conductors, 2 Contacts
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination:** Solder Eyelet
- **Voltage:** 20VDC