# POE-4X18I
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** POE-4X18I
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Power over Ethernet (PoE)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/poe-4x18i
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/poe-4x18i#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 1 A
- **Data Rate:** 10/100 Mbps
- **Features:** OCP, OVP, SCP, UVLO
- **Mounting Type:** Desktop
- **Number of Ports:** 4
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Power (Watts):** 18W
- **Size:** 5.91" L x 4.65" W x 1.26" H (150.0mm x 118.0mm x 32.0mm)