# POE-48I-INT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** POE-48I-INT
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** Power over Ethernet (PoE)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/poe-48i-int
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/poe-48i-int#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, EN
- **Compliance:** IEEE802.3af
- **Current:** 500 mA
- **Efficiency:** 70%
- **Features:** OCP, SCP
- **Mounting Type:** Desktop
- **Number of Ports:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Power (Watts):** 24W
- **Size:** 3.25" L x 3.00" W x 1.50" H (82.6mm x 76.2mm x 38.1mm)
- **Type:** Midspan Injector
- **Voltage:** 48V