# PNRT110A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PNRT110A
- **Manufacturer:** Crouzet
- **Category:** Industrial Automation and Controls
- **Subcategory:** Controllers - Liquid, Level
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pnrt110a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pnrt110a#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/93/85/40/9385400-966-1822-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Contact Form:** SPDT (1 Form C)
- **Contact Rating @ Voltage:** 10A @ 250VAC
- **Distance:** 91.44m
- **Mounting Type:** Socketable
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Output Type:** Relay
- **Sensitivity:** 0 ~ 100kOhm
- **Termination Style:** Plug In, 8 Pin (Octal)
- **Type:** Constant Level
- **Voltage:** 110VAC