# PNL86506SC-183SMAM
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PNL86506SC-183SMAM
- **Manufacturer:** LAIRD TECHNOLOGIES
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Antennas
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pnl86506sc-183smam
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pnl86506sc-183smam#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Panel
- **Frequency (Center:** 867MHz
- **Frequency Group:** UHF (300MHz ~ 1GHz)
- **Frequency Range:** 865MHz ~ 868MHz
- **Gain:** 6dBi
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Bands:** 1
- **Power:** 10 W