# PN200A-FS
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PN200A-FS
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pn200a-fs
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pn200a-fs#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 500 mA
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 300 @ 10mA, 1V
- **Frequency:** 250MHz
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 625 mW
- **Supplier Device Package:** TO-92-3
- **Transistor Type:** PNP
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 400mV @ 20mA, 200mA
- **Voltage:** 45 V