# PMT-24V350W2BR
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PMT-24V350W2BR
- **Manufacturer:** Delta Electronics
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pmt-24v350w2br
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pmt-24v350w2br#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus, EAC, KC, TUV, UKCA
- **Current:** 14.6 A
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** Adjustable Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 350W
- **Size:** 8.46" L x 4.53" W x 1.18" H (215.0mm x 115.0mm x 30.0mm)
- **Standard Number:** 60950-1; 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV