# PMRL200W-NWG120
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PMRL200W-NWG120
- **Manufacturer:** Visual Communications Company - VCC
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Panel Indicators, Pilot Lights
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pmrl200w-nwg120
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pmrl200w-nwg120#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.5mA
- **Lamp Color:** Green
- **Lens Size:** 5mm, T-1 3/4
- **Lens Style:** Round with Domed Top
- **Millicandela Rating:** 2400mcd
- **Panel Cutout Dimensions:** 0.31" (7.92mm)
- **Panel Cutout Shape:** Round
- **Ratings:** AC
- **Termination Style:** Wire Leads - 6" (152.40mm)
- **Type:** LED
- **Viewing Angle:** 45°
- **Voltage:** 120V