# PMR100HZPFU7L00
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PMR100HZPFU7L00
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pmr100hzpfu7l00
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pmr100hzpfu7l00#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RH/M./00/RHM.005AUDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Metal Element
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense
- **Height:** 0.019" (0.47mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 7 mΩ
- **Size:** 0.252" L x 0.126" W (6.40mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 2512
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%