# PMP400-18-S
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PMP400-18-S
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pmp400-18-s
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pmp400-18-s#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, cURus
- **Cord Length:** 36" (0.91m)
- **Current:** 8.34A
- **Efficiency:** 89%
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Rectangular, 8 Position
- **Power (Watts):** 400 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 9.84" L x 4.72" W x 1.94" H (249.9mm x 119.9mm x 49.3mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Voltage:** 48V