# PMP250-14
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PMP250-14
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pmp250-14
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pmp250-14#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Cord Length:** 36" (0.91m)
- **Current:** 10.42A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Rectangular, 6 Position
- **Power (Watts):** 250 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 8.03" L x 3.45" W x 1.63" H (204.0mm x 87.6mm x 41.5mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Voltage:** 24V