# PMP150A-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PMP150A-12
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pmp150a-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pmp150a-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, cURus, PSE, UKCA
- **Cord Length:** 47" (1.20m)
- **Current:** 12.5A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 210mW
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Power (Watts):** 150 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 6.69" L x 3.35" W x 1.67" H (170.0mm x 85.0mm x 42.5mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Voltage:** 12V