# PMP122-12
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PMP122-12
- **Manufacturer:** TT Electronics/BI
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pmp122-12
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pmp122-12#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CB, CCC, CE, cURus, PSE, UKCA
- **Cord Length:** 48" (1.22m)
- **Current:** 8A
- **Efficiency:** Level VI
- **Form:** Desktop (Class I)
- **Input Connector:** IEC 320-C14
- **Input Type:** Cord (Sold Separately)
- **No Load Power Consumption:** 150mW
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Power DIN, 4 Pin
- **Power (Watts):** 96 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 6.00" L x 3.55" W x 1.11" H (152.4mm x 90.2mm x 28.2mm)
- **Standard Number:** 60601-1
- **Voltage:** 12V