# PML100HZPJV2L2
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PML100HZPJV2L2
- **Manufacturer:** ROHM Semiconductor
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pml100hzpjv2l2
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pml100hzpjv2l2#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/RH/M./00/RHM.0015BRDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Automotive AEC-Q200, Current Sense
- **Height:** 0.028" (0.70mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 2W
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Resistance:** 2.2 mΩ
- **Size:** 0.126" L x 0.252" W (3.20mm x 6.40mm)
- **Supplier Device Package:** 2512
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%