Part Number: PMEG2005AESFYL Manufacturer: Nexperia USA Inc. Category: Discrete Semiconductor Products Subcategory: Diodes - Rectifiers - Single Product URL: https://distyparts.com/product/pmeg2005aesfyl RFQ URL: https://distyparts.com/product/pmeg2005aesfyl#rfq Datasheet URL: https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/17/27/-2/1727-2287-6-ND.pdf Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/17/27/-P/1727-PESD5V0R1BSFYLDKR-ND.jpg Summary: PMEG2005AESFYL is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Nexperia USA Inc. and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: PMEG2005AESFYL is a diodes - rectifiers - single from Nexperia USA Inc.. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Capacitance @ Vr, F: 25pF @ 1V, 1MHz Current: 500mA Mounting Type: Surface Mount Operating Temperature: 150°C (Max) Reverse Recovery Time (trr): 1.9 ns Speed: Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) Supplier Device Package: DSN0603-2 Technology: Schottky Voltage: 550 mV @ 500 mA Distributor Offers: 1. Braun Electronic Components | Stock: 52796 | Availability: In Stock Inventory Summary: Distributor Count: 1 Total Stock: 52796 Pricing Available: No Datasheet Available: Yes Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/nexperia-usa-inc Category Page: https://distyparts.com/category/discrete-semiconductor-products/diodes-rectifiers-single Canonical URL: https://distyparts.com/product/pmeg2005aesfyl