# PMEG2005AESFYL
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PMEG2005AESFYL
- **Manufacturer:** Nexperia USA Inc.
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pmeg2005aesfyl
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pmeg2005aesfyl#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 25pF @ 1V, 1MHz
- **Current:** 500mA
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** 150°C (Max)
- **Reverse Recovery Time (trr):** 1.9 ns
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** DSN0603-2
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 550 mV @ 500 mA