# PMD4809PMB3-A.(2).GN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PMD4809PMB3-A.(2).GN
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pmd4809pmb3-a-2-gn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pmd4809pmb3-a-2-gn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 91.8 CFM (2.57m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 50.3dB(A)
- **Power (Watts):** 5.8 W
- **RPM:** 3800 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.430 in H2O (107.1 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 38.00mm