# PMD4807PTV1-A.GN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PMD4807PTV1-A.GN
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pmd4807ptv1-a-gn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pmd4807ptv1-a-gn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 49.0 CFM (1.37m³/min)
- **Bearing Type:** Vapo-Bearing
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 44.0dB(A)
- **Power (Watts):** 5.8 W
- **RPM:** 5100 RPM
- **Size:** Square - 70mm L x 70mm H
- **Static Pressure:** 0.360 in H2O (89.6 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Width:** 25.00mm