# PMD4806PMB1-A.(2).GN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PMD4806PMB1-A.(2).GN
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pmd4806pmb1-a-2-gn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pmd4806pmb1-a-2-gn#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/05/81/8505811-259-1408-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 56.5 CFM (1.58m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CUR, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 56.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 11.5 W
- **RPM:** 8000 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.920 in H2O (229.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 48VDC
- **Weight:** 0.199 lb (90.26 g)
- **Width:** 38.00mm