# PMD2409PTB1-A.(2).GN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PMD2409PTB1-A.(2).GN
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pmd2409ptb1-a-2-gn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pmd2409ptb1-a-2-gn#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/21/51/8521510-259-1420-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 77.0 CFM (2.16m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CUR, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 48.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 5.8 W
- **RPM:** 4200 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.370 in H2O (92.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.265 lb (120.2 g)
- **Width:** 25.00mm