# PMD2409PMB1-A.(2).GN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PMD2409PMB1-A.(2).GN
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pmd2409pmb1-a-2-gn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pmd2409pmb1-a-2-gn#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/08/61/8508616-259-1424-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 120.2 CFM (3.37m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CUR, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 57.6dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 12.2 W
- **RPM:** 4900 RPM
- **Size:** Square - 92mm L x 92mm H
- **Static Pressure:** 0.710 in H2O (176.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.419 lb (190.06 g)
- **Width:** 38.00mm