# PMD2408PKB2-A.(2).GN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PMD2408PKB2-A.(2).GN
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pmd2408pkb2-a-2-gn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pmd2408pkb2-a-2-gn#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/23/50/8523505-259-1910-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 49.0 CFM (1.37m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 46.0dB(A)
- **Power (Watts):** 4.1 W
- **RPM:** 4200 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.310 in H2O (77.2 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Weight:** 0.188 lb (85.28 g)
- **Width:** 20.00mm