# PMD2407PTB3-A.(2).GN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PMD2407PTB3-A.(2).GN
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pmd2407ptb3-a-2-gn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pmd2407ptb3-a-2-gn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 40.0 CFM (1.12m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 39.0dB(A)
- **Power (Watts):** 2.9 W
- **RPM:** 4200 RPM
- **Size:** Square - 70mm L x 70mm H
- **Static Pressure:** 0.250 in H2O (62.3 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 24VDC
- **Width:** 25.00mm