# PMD1208PMB2-A(2).GN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PMD1208PMB2-A(2).GN
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pmd1208pmb2-a-2-gn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pmd1208pmb2-a-2-gn#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/49/8506495-259-1715-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 74.5 CFM (2.09m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CUR, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Noise:** 51.6dB(A)
- **Power (Watts):** 6.4 W
- **RPM:** 4900 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.570 in H2O (142.0 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.386 lb (175.09 g)
- **Width:** 38.00mm