# PMD1208PKB1-A.(2).GN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PMD1208PKB1-A.(2).GN
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pmd1208pkb1-a-2-gn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pmd1208pkb1-a-2-gn#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/21/50/8521504-259-1413-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 53.0 CFM (1.48m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CUR, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 49.0dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 4.7 W
- **RPM:** 4600 RPM
- **Size:** Square - 80mm L x 80mm H
- **Static Pressure:** 0.360 in H2O (89.7 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.187 lb (84.82 g)
- **Width:** 20.00mm