# PMD1207PKV1-A.GN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PMD1207PKV1-A.GN
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pmd1207pkv1-a-gn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pmd1207pkv1-a-gn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 43.0 CFM (1.20m³/min)
- **Bearing Type:** Vapo-Bearing
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 41.5dB(A)
- **Power (Watts):** 4.7 W
- **RPM:** 4600 RPM
- **Size:** Square - 70mm L x 70mm H
- **Static Pressure:** 0.280 in H2O (69.7 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 20.00mm