# PMD1206PMB2-A.(2).GN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PMD1206PMB2-A.(2).GN
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pmd1206pmb2-a-2-gn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pmd1206pmb2-a-2-gn#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 49.3 CFM (1.38m³/min)
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Auto Restart
- **Noise:** 52.0dB(A)
- **Power (Watts):** 7 W
- **RPM:** 7000 RPM
- **Size:** Square - 60mm L x 60mm H
- **Static Pressure:** 0.710 in H2O (176.9 Pa)
- **Termination:** 2 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Width:** 38.00mm