# PMD1204PQB1-A.(2).U.F.GN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PMD1204PQB1-A.(2).U.F.GN
- **Manufacturer:** SUNON
- **Category:** Fans
- **Subcategory:** DC Brushless Fans (BLDC)
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pmd1204pqb1-a-2-u-f-gn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pmd1204pqb1-a-2-u-f-gn#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/85/06/45/8506451-259-1370-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Air Flow:** 24.0 CFM (0.672m³/min)
- **Approval Agency:** CE, CUR, TUV, UL
- **Bearing Type:** Ball
- **Fan Type:** Tubeaxial
- **Features:** Speed Sensor (Tach)
- **Noise:** 55.5dB(A)
- **Operating Temperature:** 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
- **Power (Watts):** 8.6 W
- **RPM:** 15000 RPM
- **Size:** Square - 40mm L x 40mm H
- **Static Pressure:** 1.340 in H2O (333.8 Pa)
- **Termination:** 3 Wire Leads
- **Voltage:** 12VDC
- **Weight:** 0.101 lb (45.81 g)
- **Width:** 28.00mm