# PMB-12V50W1AH
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** PMB-12V50W1AH
- **Manufacturer:** Delta Electronics
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/pmb-12v50w1ah
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/pmb-12v50w1ah#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CB, CE, CCC, cURus, TUV
- **Current:** 4.17 A
- **Efficiency:** 83%
- **Features:** Adjustable Output, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 50W
- **Size:** 3.86" L x 3.86" W x 1.50" H (98.0mm x 98.0mm x 38.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 3 kV